Przygotowanie prac naukowych zajmuje bardzo dużo czasu. Często gdy już zadowoleni kończymy pisać, okazuje się, że przed nami jeszcze tworzenie wykresów i tabel. Dziś przedstawię Wam ciekawe narzędzia dla badaczy wyborów, które bez wątpienia ułatwią pracę.

Analiza frekwencji wyborczej

Institute for Democracy and Electoral Assistance (IDEA) opracował narzędzie do analizowania frekwencji wyborczej w wybranych krajach. Wystarczy kilka kliknięć i widzimy jak kształtowała się frekwencja wyborcza na przestrzeni lat w danym kraju. Możemy również zaznaczyć kilka państw i wtedy będziemy mogli porównać uczestnictwo wyborcze np. w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

idea1

Możemy nie tylko wybierać różne typy wykresów, ale także wskazać czy interesują nas jedynie ostatnie wybory, wszystkie lata czy tylko wybrane. Zawarte są tutaj dane dotyczące frekwencji w wyborach prezydenckich, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego. Gotowe wykresy można zapisać lub udostępnić od razu w mediach społecznościowych. Narzędzie opracowane jest po angielsku, ale jest naprawdę bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze.

Szybki sposób na wykresy

Musicie szybko przygotować ładny i czytelny wykres? Na pomoc przyjdzie Wam nie tylko Excel. Chartico to bardzo proste narzędzie, które pozwoli Wam w bardzo krótkim czasie opracować wykres. Wystarczy tylko wpisać dane (prosto na wykres, a nie do tabelki) i gotowe!

chartico

Bazy danych

IDEA przygotowała również bazę danych na temat finansowania polityki. W bazie znaleźć można ustawy i rozporządzanie ze 179 państw.

idea2

Politycy w social media

Warto zaglądać również na bloga firmy Sotrender, która zajmuje się analizą danych w social media oraz podpowiada zoptymalizować tam swoje działania. Szczególnie analizy dotyczące m.in. tego jak radzili sobie kandydaci na prezydenta w mediach społecznościowych, jak wyglądała komunikacja w social media podczas wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

sotrender

Jak szybko stworzyć bibliografię?

Emmanuel Kulczyki, właściciel bloga Warsztat Badacza przygotował krótki filmik, w którym wyjaśnia w jaki sposób i dlaczego warto korzystać z menadżera bibliografii.

 ***

A Wy znacie jakieś ciekawe narzędzia, które pomagają przygotować prace naukowe? Polecajcie!